"Szeretnm megosztani nnel mire jttem r az ittltem sorn. Akkor dbbentem r, amikor osztlyozni prbltam a fajt. Rbredtem, hogy nk valjban nem emlsk. Minden emls ezen a bolygn sztnsen termszetes egyenslyra trekszik a krnyezetvel, kivve Magukat, Embereket. Letelepednek valahov s addig szaporodnak mg fel nem lik mind a termszeti erforrsokat, s azutn csak gy kpesek fennmaradni, ha j terleteket foglalnak el. Van egy msik organizmus is ezen a bolygn, mely ugyangy viselkedik. Tudja melyik? A vrus. Az emberi faj egy betegsg, a bolyg rkosodsa. Az ember egy ragly, s mi vagyunk a gygyszer."
(Mtrix:Smith gynk - Wikidzet)
Szerzi jog
Az oldalon tallhat sajt mvek szerzi jog vdelme alatt llnak, azok rszben vagy egszben val idzse, fordtsa, ms frumokon val megjelentetse s felhasznlsa a szerz, azaz a lap szerkesztjnek tudta s engedlye nlkl tilos.
A hangz anyagok a Radio.Blog.Club.com, valamint a YouTube.com s a Dailymotion.com cm lapok anyagbl vannak vlogatva.
A videofelvtelen Bjart egyik hres koreogrfijt Ravel Bolero cm zenjre Jorge Donn tncolja. A kpekrl rzkelhetv vlik, mit jelent Bjart tncosnak lenni.
A legends Maurice Bjart-rl lltjk mindezt, akinek ellentmondsos plyjt, gynyr, felkavar, lrai, dmoni, vidm s fjdalmas tncait fl vszzada (!) rajongs s elutasts ksri mindentt. Mert valahogy mindig elbbre jr, mint a kor krltte. Az tvenes vek konzervatv francia balettkzegben kortrs, radsul konkrt zenre tervezte els hrhedtt vlt mvt az emberi lt kiltstalansgrl. Aztn mr Brsszelben - ahol befogadtk a Prizsnak tl modern koreogrfust - akkor avatta Beethoven IX. szimfnijt az eurpai, afrikai s zsiai testek himnikus rmnnepv, amikor ez a fajta globlis gondolkods plda nlkli volt. jrarta a balettirodalom alapmveit, amikor ez mg szentsgtrsnek szmtott. Bolerjban, ahol a balerina a vgyak htott trgyaknt jelenik meg, elsknt lltott frfitestet e hagyomnyosan ni szerepkrbe, s az Csodlatos mandarin-interpretcijban egy frfi prostitult bukdcsolt a megtisztuls brutlis tjn.
A hetvenes vekben Bjart s trsulata, A XX. szzad balettje vgre szinkronba kerlt sajt korval. Bjart a tncsznhz prftja lett, mmoros hangulat tmegrendezvnny varzsolta a balettet, ami korbban mindentt a kevesek s nyencek lvezeti cikke volt. Bjart intellektulisan s emocionlisan egyarnt hatsos s korszer sznhzi formt teremtett a nha tbb nyelven is megszlal szveg, a nzk rzkeit lerohan ltvny, a gyakorta vad ellentteket sszemontroz zene s a mindig mvesen komponlt neoklasszikus tncanyag kavarg elegybl. Trsulata krbeutazta a vilgot - Magyarorszg ebbl termszetesen kimaradt -, de a sikerek cscsn vratlanul Brsszelben is racionalizltak, gy Bjart s csapata pakolni knyszerlt. Franciaorszg azonban, a vilghr koreogrfus szlhazja nem mozdult, a glns mentv Lausanne-bl rkezett, gy Bjart 60 vesen mindent ellrl kezdett Svjcban.
Mert ott folytatni, ahov a nyolcvanas vek vgre eljutott, mvszi zskutca lett volna, hiszen kzben a tncvilg (is) nagyot fordult. j eszttika, j generci sprt vgig Eurpn, a balettmvszet nagy alkotegynisgei sorra meghaltak, s ezzel valjban a balettben be is fejezdtt az a huszadik szzad, amelynek egyik legjelentsebb alkotja Bjart volt. gy aztn felhagyott a prftasggal, s "visszament" mesterembernek. S kzben knnyed lett, egyszer s gunyoros.
Ezrt nem csupn a kzelmlt egyik legendjval, hanem egy megjult alkotval is szembeslhetett a Vgsznhzba betdul kznsg. Bjart gy lltotta ssze a hrom est msort, hogy nem a mlt mumifikldott darabjait mutatta fel - br az 1956-os Le Teck vszesen kzel jrt ehhez -, hanem mai nmagt. Azt a blccs regedett alkott, aki ha kell, rutinbl szrakoztat is - mint a Juan s Teresban -, de azrt azt lvezi a legjobban, ha ironikusan tekinthet sajt tncsznhzi mltjra. Ezrt lett a vagy huszont vvel korbbi, filozofikus Notre Faustbl szellemes, s nem csak a sajt modort, hanem az egsz balett-tradci erotikus kellemkedst kifigurz Tang. S ugyanezrt szletett a neoklasszikus balett hvs kimrtsgt krdsess tev Elton Berg is, amelyben a szikr konstrukcij Berg-muzsikra kimunklt mozgssor vltoztats nlkl - br vad vigyorokkal ksrve - ismtldhet meg az Elton John-dalok nylz kzegben.
A testisg rmteli rtust, a Bolert kvet tombol-vlt-ftyl nnepls azonban nemcsak a koreogrfus vilgnagysgnak szlt, hanem fantasztikusan j egyttesnek is, amelyben olyan kprzatos tuds balerink s gynyrsgesen kimvelt test frfiemberek lptek sznpadra, amilyenek valahogy mifelnk alig teremnek. Vagy k is csak a szellemi virgoncsgt rz mgus titokzatos rintstl lettek ilyen csodlatosak?
".... s brhova is kerlnl majd a nagy kzdelemben, mint lng vagy fst, a te magad lelke mindenhol megmarad, megmarad neked rtelmed, s szabad akaratoddal a j s rossz kztt val teljes szabad vlasztsod lehetsge." Jasna 31.19