"Szeretnm megosztani nnel mire jttem r az ittltem sorn. Akkor dbbentem r, amikor osztlyozni prbltam a fajt. Rbredtem, hogy nk valjban nem emlsk. Minden emls ezen a bolygn sztnsen termszetes egyenslyra trekszik a krnyezetvel, kivve Magukat, Embereket. Letelepednek valahov s addig szaporodnak mg fel nem lik mind a termszeti erforrsokat, s azutn csak gy kpesek fennmaradni, ha j terleteket foglalnak el. Van egy msik organizmus is ezen a bolygn, mely ugyangy viselkedik. Tudja melyik? A vrus. Az emberi faj egy betegsg, a bolyg rkosodsa. Az ember egy ragly, s mi vagyunk a gygyszer."
(Mtrix:Smith gynk - Wikidzet)
Szerzi jog
Az oldalon tallhat sajt mvek szerzi jog vdelme alatt llnak, azok rszben vagy egszben val idzse, fordtsa, ms frumokon val megjelentetse s felhasznlsa a szerz, azaz a lap szerkesztjnek tudta s engedlye nlkl tilos.
A hangz anyagok a Radio.Blog.Club.com, valamint a YouTube.com s a Dailymotion.com cm lapok anyagbl vannak vlogatva.
„Modern tncttel, teljesen azonos dallammal, harmnival s ritmussal, ez utbbit a dob szntelenl jelzi. A vltozatossg egyetlen eleme a zenekari crescendo alkalmazsa” - gy jellemzi Ravel a Bolert.
Maurice Ravel (1875—1937)
A Pireneusokban lev Ciboure-ban szletett. Csaldja kevssel utbb Prizsba kltztt. Itt kezdett Ravel zent tanulni, htves korban. 1889-ben a Conservatoire nvendke lett. A kilencvenes vekben jelentkezett els kompozciival, amelyekben flrerthetetlenl megmutatkozik egyni stlusa. 1901-ben elnyerte a Rmai dj msodik fokozatt (az els fokozatra a brlbizottsg nem tartotta mltnak azt a zeneszerzt, aki ekkor mr tbbek kztt a Pavane s a Jeux d’eau cm zongoradarabokat is megrta!).
A szzad els veiben tovbbi remekmveket alkotott: a Vonsngyest, a Miroirs cm zongoraciklust s a Szonatint, tovbb a Ldany mesi cm balettet. rdekldssel harmonizlt npdalokat, gy tbbek kztt grg, hber s orosz dallamokat. Kt operja kzl a Psztorra (L’heure Espagnole) 1911-ben, A gyermek s a boszorknyok (L’Enfant et les Sortilges) cm gyermekopera 1925-ben kerlt sznre.
Az els vilghbor — mint annyi ms mvszt — Ravelt is alkoti vlsggal fenyegette. ltalnos pesszimizmushoz anyja halla is hozzjrult. Csak a hszas vekben tallt ismt magra. Az impresszionizmusra jellemz, elmosd, foltszer harmnik helybe ekkor a tiszta, puritn dallamvonal lp mveiben. rdekldse kiterjedt az egsz vilgra: meghangszerelte Muszorgszkij Egy killits kpei cm zongoraciklust; az amerikai Coolidge asszony felkrsre rta Madagaszkri dalait; a magyar Arnyi Jelly hegedmvsznnek a Tzigane cm hegedrapszdit ajnlotta; de tanulmnyozta s elemeiben felhasznlta az amerikai jazzmuzsikt is.
A harmincas vek kiemelked alkotsai zongoraversenyei, tovbb a Saljapin szmra rt — vgl is befejezetlenl maradt — filmzene (Don Quichotte). 1932-ben autbaleset rte, lete htralev t esztendejben nem komponlt. Prizsban hunyt el.
A francia zene minden jellegzetes vonsa fellelhet Ravel letmvben: kultra, szellem, sokoldal rdeklds, humor s nem utolssorban kivl formarzk. Dallamainak tiszta vonalrajza, harmniinak vltozatossga klnsen zongoramveiben tnik fel. rdekes mdon Ravel, aki a modern hangszerels egyik legragyogbb virtuza, legtbb mvt elszr zongorra kpzelte el, s csak ezutn rta t zenekarra. Sznpadi alkotsait fknt a tnc inspirlta. A Daphnis s Chlo cm tncjtkot, a Ldany mesit, valamint a La Valse cm tnc-szimfnit balettsznpadra sznta: ezek a mvek azonban mr vilgszerte trt hdtottak a hangversenytermekben is.
BOLERO
Ravel legismertebb, legnpszerbb — s tbb szempontbl legnagyszerbb — mve. A leend zeneszerzk oktatshoz ppgy hozztartozik e partitra tanulmnyozsa, mint a Kunst der Fuge: Ravel kompozcijbl a modern zenekari technika valamennyi titkt elsajtthatjk, s egyidejleg a hatskelts eszkzeinek is birtokba juthatnak.
Ravel rgta kszlt olyan mvet rni, amelyben egyetlen tmn mutathatn be harmniai s hangszerelsbeli bravrjt. 1928 nyarn Ida Rubinstein, a vilghr tncosn (aki tbbek kztt a La Valse-ot is sikerre vitte) arra krte, hangszerelje meg szmra Albeniz Ibria cm zongoraciklust. Mivel azonban e mvel kapcsolatban szerzi jogi problmk merltek fel, Ravel felajnlotta, hogy Ida Rubinstein szmra spanyolos tncdarabot r. Elrkezett az alkalom, hogy rgi tervt megvalstsa. „Modern tncttel, teljesen azonos dallammal, harmnival s ritmussal, ez utbbit a dob szntelenl jelzi. A vltozatossg egyetlen eleme a zenekari crescendo alkalmazsa” - gy jellemzi Ravel a Bolert.
A mvet Ida Rubinstein 1928 novemberben mutatta be a prizsi Operban, vilghrt azonban Toscanini alapozta meg 1929-ben, amikor a New York-i Filharmonikusokkal eladta.
Forrs: Pndi Marianne - fidelio.hu
A berlini Filharmonikusokat Herbert von Karajan veznyli
A kltszet mottja
"Csak ami tenyeremen landol, azt engedem n fl madrnak. Tbbrt hiba is shajtok – lezuhan szv-borzadlynak."
".... s brhova is kerlnl majd a nagy kzdelemben, mint lng vagy fst, a te magad lelke mindenhol megmarad, megmarad neked rtelmed, s szabad akaratoddal a j s rossz kztt val teljes szabad vlasztsod lehetsge." Jasna 31.19